حذف نویز یا Noise Cancellation چگونه کار می‌کند؟
این ویژگی فقط مخصوص ایرپادزهای اپل نیست و شما در هدفون های رده متوسط و رده بالای برند های معروف دیگر، شاهد آن خواهید بود. در تلفن های همراه هم این امکان چند سال است که استفاده می‌شود و کم‌تر موبایلی را پیدا می‌کنید که خنثی سازی نویز در آن به کار نرفته باشد. در این دستگاه بجای یک میکروفون از دو میکروفون استفاده شده، یکی برای دریافت و انتقال صدا و دیگری برای تشخیص صدای مزاحم بیرونی و نویز.
میکرفون دوم صدای محیط اطراف و پیرامون را تحت سیگنالی گرفته و توسط مدار الکترونیکی تعبیه شده در هدفون یا موبایل آن را معکوس کرده و با خود سیگنال ورودی جمع می‌کند، این امر باعث خنثی کردن سیگنال خراب یا همان نویز می‌شود.

ENC چیست ؟ نویزکنسلینگ مکالمه
فناوردی ENC قابلیتی هست که برای مکالمه شفاف و بدون نویز به کار میره و در واقع این تکنولوژی اقدام به حذف صداهای اضافه در مکالمه مینماید. وقتی که یک ایرپادی این ویژگی رو داره شما میتونید مطمئن باشید که صدای شما برای مخاطبتون با وضوح کامل و بدون صدای مزاحم از محیطی که داخلش هستید خواهد رفت.

نحوه‌ی عملکرد ENC
عملکرد این ویژگی به اینصورته که در هدفون و ایرپادهایی کاربرد داره که از میکروفونهای چندگانه استفاده میکنن و تعدد میکروفون هست که امکان اجرای این قابلیت رو فراهم میکنه. میکروفونهای مکالمه که وظیفه‌ی مشخص خودشون رو دارن و صدای شما رو به مخاطبتون میرسونن اما میکروفونهای اضافه به این گونه عمل میکنن که صداهایی غیر از صدای شما را دریافت و از ارسال اونها برای مخاطبتون جلوگیری میکنن که این ویژگی باعث میشه یک مکالمه صاف و عالی و بدون نویز داشته باشید. تمام عملکرد ای ان سی اینه که صداهای مزاحم مکالمه رو دریافت و حذف کند.

تفاوت ANC و ENC
اما تفاوت دو ویژگی نویزکنسلینگ ANC و ENC در واقع در چی هست ؟ تفاوت این دومورد اینه که در ANC هدف رساندن صدای واضح و بدون نویز به گوش شما هست و برای شنیدن موزیک و صداهای پخش شده از ایرپاد بدون نویز به کار میره اما در ENC هدف مخاطب شماست و هدف نهایی رساندن صدا بدون نویز به مخاطبی که درحال مکالمه با شما هست.

ویژگی CVC
این ویژگی هم مانند ENC عمل میکنه و وظیفه حذف صداهای اضافه در مکالمه رو داره با این تفاوت که این ویژگی بصورت نرم افزاری عمل میکنه و از طریق چیپست داخلی ایرپاد صداهای مزاحم رو تشخیص میده و حذف میکنه. این مورد بشدت بستگی به قدرت چیست و تراشه به کاربرده شده در ایرپاد داره که بتونه عملکرد مناسبی از خودش بجای بذاره.

روش های فعال کردن نویز کنسلینگ ایرپاد پرو (AirPods Pro)
AirPods Pro و AirPods Max دارای سه حالت کنترل نویز هستند: حذف نویز فعال، حالت شفافیت و خاموش. بسته به اینکه چقدر از محیط اطرافتان می خواهید بشنوید، می توانید بین آنها جابجا شوید. این سه قابلیت کاملا دست کاربر را باز گذاشته جهت انتخاب هر سطح از سطج نویزی که مایلست انجام بدهد.

حالت حذف نویز فعال و شفافیت چیست؟
با حذف نویز فعال، یک میکروفون یا میکروفون رو به بیرون صداهای خارجی را تشخیص می‌دهند که AirPods Pro یا AirPods Max شما با ضد نویز مقابله می‌کنند و صداهای خارجی را قبل از شنیدن آن‌ها لغو می‌کنند. یک میکروفون رو به داخل گوش شما را به صداهای داخلی ناخواسته گوش می دهد، که AirPods Pro یا AirPods Max شما نیز با ضد نویز با آن مقابله می کنند.
حالت شفافیت به صدای بیرون اجازه می دهد تا بتوانید آنچه را که در اطرافتان می گذرد بشنوید. حالت حذف نویز فعال و شفافیت زمانی بهترین عملکرد را دارند که AirPods Pro شما به خوبی داخل حفره گوش جا بیفتد .

بین حالت های کنترل نویز سوئیچ کنید
می‌توانید مستقیماً از AirPods Pro یا AirPods Max خود بین حالت‌های کنترل نویز جابجا شوید یا می‌توانید از iPhone، iPad، Apple Watch یا Mac خود استفاده کنید. وقتی بین حالت‌ها جابجا می‌شوید، صدای زنگ می‌شنوید.
هنگام استفاده از iOS، iPadOS، watchOS، یا macOS برای جابه‌جایی بین حالت‌های کنترل نویز، حذف نویز فعال را به‌عنوان حذف نویز در دسترس خواهید دید.

استفاده از نویز کنسلینگ در ایرپادمکس
وقتی از AirPods Max خود استفاده می کنید، دکمه کنترل نویز را فشار دهید تا بین حالت حذف نویز فعال و شفافیت جابجا شوید. می‌توانید  حالت‌هایی را برای جابجایی بین  (حذف نویز فعال، حالت شفاف‌سازی، و خاموش) در تنظیمات سفارشی کنید.

ایرپادز مکس

نکته: off به معنی خاموش و on به معنی روشن کردن است.

هنگامی که در محیط های پر سروصدا و شلوغ هستید متوجه تفاوت نسبت به قبل می‌شوید. امیدوارم تا اینجای کار متوجه شده باشید که نویز کنسلینگ چیست …

استفاده از قابلیت نویز کنسلینگ ایرپاد پرو
برای روشن کردن نویزکنسلینگ ایرپاد پرو از خود ایرپادز پرو کار سختی نیست ایرپادز خود را از محفظه مخصوص آن برداشته و به آیفون خود متصل کنید، سنسور نیرو را روی ساقه ایرپاد فشار دهید و نگه دارید تا صدای زنگ را بشنوید.
وقتی از هر دو ایرپاد استفاده می‌کنید، حسگر نیرو را روی هر یک از ایرپاد فشار دهید و نگه دارید تا بین حالت حذف نویز فعال و شفافیت جابجا شوید. می‌توانید حالت‌هایی را برای جابجایی بین (حذف نویز فعال، حالت شفاف‌سازی، و خاموش) در تنظیمات سفارشی کنید.
اگر روزانه زمان زیادی از AirPods برای مکالمه تلفنی استفاده می‌‌کنید و مصرف باتری آن دغدغه‌‌ی جدی شماست می‌توانید قابلیت حذف نویز را فقط بر روی جفت سمت چپی (روی بدنه L) فعال کنید.
همچنین در تنظیمات آیفون خود که در پایین تر ذکر خواهد شد می‌توانید کاربری شیار موجود را تغییر دهید. به طور مثال بجای آنکه باعث روشن یا خاموشی Noise Cancellation شود، بتوان دستیار صوتی اپل یا Siri را فرا‌خواند.

دستگاه iOS یا iPadOS
مرکز کنترل را در دستگاه iOS  یا iPadOS خود باز کنید .

ابتدا Control Center آیفون خود را باز کنید. اگر آیفون شما حسگر اثر انگشت یا Touch ID دارد، انگشت خود را از پایین صفحه نمایش بالا بکشید و اگر آیفون شما از فناوری تشخیص چهره یا Face ID پشتیبانی می‌کند‌، انگشت خود را به صورت مورب از بالا سمت راست به طرف پایین صفحه نمایش بکشید.
وقتی از AirPods Max یا هر دو AirPods استفاده می کنید، نوار لغزنده صدا را لمس کنید و نگه دارید تا کنترل های اضافی را مشاهده کنید. روی نماد Noise Cancellation   در گوشه سمت چپ پایین ضربه بزنید. روی Noise Cancellation، Transparency یا Off ضربه بزنید.

تنظیمات بلوتوث در نویز کنسلینگ ایرپاد پرو
همچنین می‌توانید بین حالت‌های کنترل نویز در تنظیمات جابجا شوید، در دستگاه iOS یا iPadOS خود، به تنظیمات > بلوتوث بروید. روی دکمه Info   در کنار AirPods خود در لیست دستگاه ها ضربه بزنید.
روی Noise Cancellation، Transparency یا Off ضربه بزنید و میتوانید یکی از حالتهای ممکن را انتخاب کنیم.

هنگام گوش دادن به صدا از طریق ساعت ( نویز کنسلینگ چیست )
روی نماد AirPlay ضربه بزنید، روی Noise Cancellation، Transparency یا Off ضربه بزنید، با اتصال AirPods Pro یا AirPods Max به Mac، روی کنترل صدا   در نوار منو در Mac خود کلیک کنید.
AirPods Pro یا AirPods Max خود را انتخاب کنید، سپس Noise Cancellation، Transparency یا Off را انتخاب کنید.
بطور کلی حالت  noise cancellation یا حذف نویز باعث جلوگیری از شنیدن محیط پیرامون می‌شود و حالت Transparency mode باعث می‌شود دیگر جلوگیری و ممانعتی برای شنیدن صدای محیط و اطراف وجود نداشته باشد.
دو مورد از قانع کننده ترین ویژگی های AirPods Pro  که آن را متمایز میکند حذف نویز و حالت شفافیت هستند.

چرا باید از نویز کنسلینگ استفاده کنیم ؟
به سه علت خیلی مهم شما نیاز به نویز کنسلینگ ایرپاد پرو خود دارید .

۱ – اگر در حال گوش دادن به یک موزیک یا موسیقی خیلی خاص هستید که دوست ندارید کسی این خلوت شمارو بهم بزنه حتما از حالت ANC دستگاهتون استفاده کنید. لذت یک موسیقی جدید و یا یک کتاب صوتی آموزشی وقتی که صدای مزاحم دیگری به گوشتون نرسه یه چیز دیگه‌ست 🤩. خودتونو در این حالت فرض کنید که دارید ویدئوی مورد علاقه خودتونو گوش نگاه میکنید یا موزیک دلخواهتونو پلی کردید و با لذت تمام در سکوت محض گوش میدید په لذت وصف نشدنی داره؟؟؟؟؟؟؟؟

۲ – در مکان عمومی هستید و یا مهمونی رفتید ناگهان صدای گوشیتون میاد و یه تماس دریافتی دارید و نمیخوایید کسی بفهمه که دارید مکالمه میکنید و از طرفی نمیخوایید کسی صدای مکالمه شما و طرف مقابلتونو بشنوه اینجاست که ایرپادتون به کمکتون میاد و با فعال کردن حالت نویز کنسلینگ صدای اطراف مزاحمتون نیست از طرفی رفیقتون با صدای بلند هم اگر حرف بزند صدای او به بیرون از ایرپاد نمیره و یک مکالمه در محیط امن خواهید داشت.

۳ – یکی از مهمترین دلایل استفاده از ایرپاد ترس از دزدیده شدن گوشی در مکانهای شلوغ یا پر رفت و آمد یا وسط خیابون هست. اگه مایلید تو این مکانها مدام داد نزنید که به طرف مقابل بفهمونید صداش نمیاد حتما نویز کنسلینگ رو فعال کرده و با خیالی راحت به مکالمه‌ی خود بپردازید.

پول خرید ایرپاد پرو وایرپاد مکس رو ندارم چکار کنم ؟
اگه مایلی این قابلیت رو ایرپادت داشته باشه ولی پول خرید یک ایرپاد اورجینال که قابلیت حذف نویز داشته باشه رو ندارید بهتون پیشنهاد میدم که یک ایرپاد های کپی بگیرید که از لحاظ قیمتی هم خیلی به نفعتون باشه و هم بتونید از این قابلیت استفاده کامل رو ببرید. پیشنهاد ما خرید ایرپاد پرو های کپی هست یکی از بهترین و خوش قیمت ترین ایرپادهایی که قابلیتهای فراوانی داره و در عین حال قابلیت ANC رو هم داره.