قابلیت حذف نویز فعال چیست؟
زمانی که در حال جابجایی بین خانه و محل کار هستید به احتمال قوی از مترو یا اتوبوس استفاده می‌کنید و می‌دانید که سر و صدا درون این محیط‌ها می‌تواند تا چه حد زیاد باشد. در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از دریافت این صداهای اضافی مجبور هستیم صدای موزیک را افزایش دهیم که هم برای سلامت گوش مضر است و هم در نهایت نویز محیط باعث می‌شود کیفیت موزیک کاهش پیدا کند. فناوری با قابلیت حذف نویز فعال این مشکل را حل کرده و قابلیتی را به‌وجود آورده که به شما کمک می‌کند تا بدون مزاحمت صداهای اضافی محیط بتوانید به موزیک گوش دهید. در واقع یک هدفون یا هندزفری دارای قابلیت ANC می‌تواند صدای اضافی محیط را تشخیص دهد و آن را تا حد زیادی از بین ببرد تا گوش شما تنها صدای موزیک یا پادکست مورد نظر را دریافت کند.

قابلیت ANC چگونه کار می‌کند؟
هدفون‌ها و هندزفری‌های ANC از میکروفون‌های داخلی کوچکی برای سنجش نویز موجود در محیط استفاده می‌کنند. این میکروفون‌ها با میکرونی که شما از طریق آن مکالمه می‌کنید متفاوت است و عملکرد آن‌ها صرفا به سنجش صدای محیط محدود می‌شود. نویز محیط صداهای اضافی مانند صدای موتور ماشین، تایپ کردن با کیبورد، صدای صحبت افراد در فاصله دور، صدای هیاهوی پارک و بسیاری از صداهای دیگر را شامل می‌شود. پس از سنجش این صداهای اضافی قابلیت ANC موج صدای این صداها را ضبط می‌کند و پس از آن موج صدایی دقیقا مشابه با همین موج اما به صورت برعکس تولید می‌کند.

با این کار دو موج یکدیگر را خنثی می‌کنند و شدت صدای نویز محیط تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. کل این فرآیند در کسری از ثانیه انجام می‌شود و شما اصلا متوجه آن نخواهید شد. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید دو بوکسور در دو طرف یک کیسه بوکس ایستاده‌اند و به صورت همزمان با قدرت یکسانی به این کیسه ضربه می‌زنند. طبیعی است که متصور شویم این کیسه از جای خود تکان نخواهد خورد و این دقیقا اتفاقی است که برای نویز محیط رخ می‌دهد و به این ترتیب خنثی می‌شود.

محدودیت قابلیت حذف نویز فعال چیست؟
طبق این توضیحات پس زمانی که شما از هدفون یا هندزفری ANC استفاده می‌کنید نباید هیچ صدای اضافی به گوش شما برسد، اما در عمل این اتفاق رخ نمی‌دهد و قابلیت حذف نویز فعال هم محدودیت‌های خود را دارد. اما این محدودیت‌ها دقیقا چه چیز‌هایی هستند؟ قابلیت ANC برای صداهایی با فرکانس پایین بسیار بهتر از صداهای فرکانس بالا عمل می‌کند و همچنین عملکرد آن برای صداهای ثابت بسیار از صداهای متغیر است. بگذارید داستان را کمی واضح‌تر با مثال توضیح دهیم. زمانی که قابلیت ANC روشن باشد صدایی مانند موتور ماشین به خوبی از بین می‌رود؛ چرا که اولا این صدا فرکانس پایینی دارد و ثانیا تقریبا ثابت است و تا حد خیلی زیادی تغییر نمی‌کند. از طرفی مثلا صدای صحبت کردن افراد تغییر زیادی دارد و همچنین فرکانس آن بسیار بالاتر است.
قابلیت ANC نمی‌تواند در لحظه صدای بوق ماشین که دارای فرکانس بالایی است را خنثی کند و نهایتا این صدا به گوش شما خواهد رسید. البته در کل زمانی که این ویژگی روشن باشد تمامی صداها با حجم کمتری به گوش شما می‌رسند و مثلا صدای بوق ماشین با حجمی نصفه به گوش خواهد رسید. بد نیست در همین قسمت اشاره کنیم که قابلیت ANC کیفیت موزیک را افزایش نمی‌دهد و وضوح صدا به دلیل حذف صدای اضافی محیط بهتر می‌شود. به لطف این قابلیت شما احساس می‌کنید که جزئیات بیشتری در گوشتان پخش می‌شود و راحت‌تر می‌تواند نت‌ها را از هم تفکیک کنید.

نکات منفی قابلیت ANC چه مواردی هستند؟
هندزفری‌ها و هدفون‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند به نسبت مدل‌های دیگر قیمت بالاتری دارند، هرچند که در بازار مدل‌های ارزان با ANC هم وجود دارد اما در نهایت این محصولات مانند مدل‌های پرچمدار نمی‌توانند صدای اضافی محیط را از بین ببرند. نکته بعدی این است که استفاده از این قابلیت باعث مصرف بیشتر باتری می‌شود و مثلا هدفونی که بدون ANC حدود 50 ساعت می‌تواند موزیک پخش کند شارژدهی آن با ANC به حدود 35 ساعت می‌رسد.
یکی از نکات منفی دیگر ANC از بین بردن صدای محیط است، بله دقیقا همان ویژگی که نقطه قوت اصلی این فناوری به حساب می‌آید به نوعی نقطه ضعف آن هم هست، اما چرا؟ زمانی که قابلیت حذف نویز فعال صدای اضافی محیط را از بین ببرد شما آگاهی کمتری نسبت به محیط اطراف خواهید داشت و مثلا هنگام عبور از خیابان ممکن است با مشکل مواجه شوید. همچنین تصور کنید که شما این قابلیت را روشن کرده‌اید و در حال گوش کردن به موزیک هستند، طبیعتا در این حالت دیگر متوجه صحبت کردن دیگران نخواهید شد و این موضوع ممکن است گاهی مشکلاتی را به‌وجود بیاورد. البته برای رفع این مشکل اکثر هدفون‌ها و هندزفری‌های ANC از قابلیتی به نام ambient/transparency برخوردار هستند که در بخش بعدی آن را معرفی می‌کنیم.

قابلیت transparency یا ambient چیست؟
قابلیت transparency دقیقا عملکردی برعکس ANC دارد و به‌جای کاهش صدای محیط آن را افزایش می‌دهد. به طور کلی زمانی که از هدفون‌ها و هندزفری‌ها استفاده می‌کنید ورودی گوش شما مسدود می‌شود و صداها را سخت‌تر دریافت می‌کنید اما این قابلیت از طریق میکروفون‌های روی سطح محصول صدای محیط را به صورت تقویت شما به گوش شما می‌رساند تا بدون نیاز به خارج کردن هندزفری از گوش بتوانید با دیگران به راحتی مکالمه داشته باشید.

قابلیت ANC در هدفون بهتر عمل می‌کند یا در هندزفری؟
هدفون‌ها به طور کلی دارای دو مدل روی گوشی و دور گوشی هستند. هدفون‌ها دور گوشی از ایرکاپ‌های بزرگ‌تری استفاده می‌کنند و در مسدود کردن صدای محیط هم موفق‌تر هستند (بدون قابلیت ANC). از سوی دیگر هندزفری‌ها هم چند مدل مختلف دارند و برخی از سری‌های سیلیکونی استفاده می‌کنند و برخی به صورت مستقیم درون گوش قرار می‌گیرند. از بین مدل‌های بالا هدفون‌های دور گوشی و هندزفری‌های دارای سری سیلیکونی به بهترین شکل صدای محیط را حذف می‌کنند (بدون ANC) و در این بین بهترین عملکرد به هدفون دور گوشی تعلق می‌گیرد. زمانی که قابلیت ANC به این بازی اضافه می‌شود همچنان هدفون‌های دور گوشی عملکرد بهتری نسبت به هندزفری‌های ANC دارند و برای محیط‌های شلوغ گزینه‌های مناسب‌تری به نظر می‌رسند.

در هندزفری یا هدفون ANC باید حتما از این قابلیت استفاده کنیم؟
معمولا این محصولات دارای سه حالت نرمال، ANC و transparency هستند. حالت نرمال حالت اصلی هندزفری یا هدفون شما به حساب می‌آید و قابلیت ANC صدای محیط را کاهش می‌دهد و transparency آن را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید بسته به نیاز خود از هر یک از حالت‌های بالا استفاده کنید و از طریق خود هندزفری یا هدفون یا گوشی بین این حالت‌ها جابجا شوید. در بسیاری از محصولات دارای ANC شما می‌توانید مشخص کنید که در صورت روشن بودن ANC چه میزان از صدای محیط حذف شود و یا در صورت روشن بودن transparency چه میزان صدای محیط به گوش برسد. در واقع شما می‌توانید کنترل کاملی بر میزان صدای دریافتی داشته باشید. جالب است بدانید که برخی از محصولات دارای این قابلیت می‌توانند به صورت هوشمند با شنیدن صدای شما از قابلیت ANC به transparency تغییر کنند تا شما بتوانید شروع به مکالمه کنید.

جمع بندی
در این مطلب قابلیت حذف نویز فعال را به طور کامل شرح دادیم و با نحوه کار آن هم آشنا شدید. قابلیت ANC در هدفون‌ها و هندزفری‌های گران قیمت‌تر طبق انتظار عملکرد بهتری دارد و حجم بیشتری از صدای اضافی محیط را می‌تواند از بین ببرد.