در واقع فناوری ENC در هندزفری برای مواقعی است که در حال صحبت در تماس تلفنی با فردی هستید و این فناوری کمک می کند تا فرد آن طرف خط، بدون نویز صدای شما را بشنود تا مکالمه با کیفیت و خوبی داشته باشید. فناوری لغو نویز محیطی یا ENC، برای این کار از دو میکروفون استفاده می کند که یکی میکروفون داخلی و دیگری میکروفون بیرونی است. میکروفون داخلی معمولا نزدیکتر به دهان انسان قرار دارد و تنها کاری که انجام می دهد به این صورت است که صدای شما را هنگام صحبت کردن، دریافت می کند و پس از دریافت، آن را تقویت می کند. سپس میکروفون بیرونی وارد عمل می شود و نویز اطراف را دریافت می کند و با تشخیص فرکانس آن، تمام نویزهای آن فرکانس را کاهش می دهد. پس از این فرایند، دو صدای بهینه سازی شده از میکروفون داخلی و بیرونی، برای طرف مقابل ارسال می شود و یک صدای تقویت شده و با کیفیت از شما می شنود.

فناوری ENC در میکروفون برای چه موقعیت هایی مناسب است؟
حذف نویز محیطی، الگوریتمی است که فقط در هنگام تماس تلفنی مفید است. هنگامی که در مکانی پر سر و صدا هستید و تماس می گیرید، ENC به حذف نویز اطراف کمک می کند و باعث می شود صدای شما به شخصی که با تلفن صحبت می کنید، واضح تر برسد. بنابراین شما عملاً نمی‌توانید ENC را تجربه کنید، اما فردی که با او صحبت می‌کنید می‌تواند به وضوح به صدای شما گوش دهد و صدای محیط اطرافتان را کمتر بشنود.
فناوری enc در میکروفون یک تکنولوژی ایده آل برای هر موقعیتی است و برای افرادی مناسب است که معمولا در واحدهای اداری و مراکز تماس فعالیت دارند و معمولا در محیط های شلوغ قرار دارند که مشتریان و افراد زیادی با صدای بلند حرف می زنند. علاوه بر این ممکن است شما یک مادر خانه دار با فرزندان زیاد باشید و معمولا در محیط خانه با سر و صدای بسیاری به تماس های خود پاسخ دهید؛ در این وضعیت قطعا استفاده از یک هدفون یا هندزفری که مجهز به فناوری ENC باشد، به شما کمک می کند تا با خیال راحت تماس های با کیفیت برقرار کنید و نگران شنیده شدن سر و صدای محیط خانه توسط فرد آن طرف خط نباشید. به طور کلی وجود فناوری enc در هدفون می تواند برای هر فردی در وضعیت های مختلف، کاربرد داشته باشد و یک مکالمه خوب برقرار کند که هم شما و هم شخصی که با آن صحبت می کنید، از مکالمه لذت ببرد.

آیا فناوری لغو نویز محیطی همه صداهای مزاحم در محیط را حذف می کنند؟
فناوری لغو نویز محیطی (ENC) نمی تواند به طور صد درصد، تمام صداهای مزاحم در محیط را حذف کند اما می توان گفت به طور موثر تا 90 درصد می تواند نویزهای موجود در محیط را معکوس کند و نویز را تا 35dB یا بیشتر کاهش دهد. به این ترتیب طرف دیگر تماس می تواند صدای شما را عاری از درهم آمیختگی های محیط اطراف بشنود که این صدا نیز یک صدای با کیفیت و تقویت شده از شما خواهد بود و فردی که با آن صحبت می کنید، یک تماس با کیفیت از صدای شما خواهد داشت.

نتیجه گیری
دنیای هدفون و هندزفری ها روز به روز پیشرفته تر می شوند و با فناوری های کاربردیشان طرفداران زیادی پیدا کرده اند. از جذاب ترین فناوری های به کار گرفته شده در هندزفری ها، ANC و ENC است که به بهینه سازی صدای شنیده شده کمک می کنند. در این مقاله به تعریف فناوری enc در میکروفون ها پرداختیم که معمولا کمتر درباره آن صحبت می شود اما یک فناوری کاربردی برای افرادی است که معمولا مکالمات زیادی دارند و دائم در حال صحبت تلفنی هستند. این فناوری با حذف نویز محیطی، صدای با کیفیت و تقویت شده ای به گیرنده می دهد و یک گفتگوی بدون نویز خواهید داشت. اگر تجربه استفاده از هدفون ها یا هندزفری هایی با فناوری ENC داشته اید، حتما درباره تجربه خود برای ما بنویسید و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران تکنوسان مگ به اشتراک بگذارید.